Author Archives | admin

Inagurohet Scards, kompania më inovative shqiptare në industrinë e shtypit

Industria e shtypit është një nga më të rëndësishmet në botën e sotme moderne, e cila vazhdon të udhëheqë tregun pavarësisht përhapjes së dixhitalizimit të përmbajtjes, duke qenë një industri prej më shumë se 640 miliardë dollarësh dhe duke u rritur me 7% në vit. Me këto stastika është hapur para pak ditësh në Qendrën Inovative të Kosovës (Innovation Centre Kosovo) ceremonia e inagurimit të kompanisë më të re inovative shqiptare, Scards (www.scards.com).

Kompania Scards, me synim veçanërisht tregun global, është e specializuar në shtypje të materialeve promovuese dhe si produkt kryesor ka kartëvizitat (business cards).

scards

Drejtori i ICK-së, Uranik Begu, hapi prezantimin duke folur më konkretisht mbi këtë ide mjaft interesante e cila sipas tij pritet të ketë sukses, duke parë nga ajo se çfarë është ndërtuar deri më tani.

Për të folur më gjerësisht lidhur me pothuajse të gjitha shërbimet dhe produktet që ofron kompania fjalën e mori udhëheqësi i komapanisë Edon Abdullahu.

Përmes Scards, klientët kanë mundësi t’i zgjedhin vetë dizajnet e kartëvizitave, posterave, broshurave etj. Kompania zotëron po ashtu mijëra dizajne të gatshme nga më të ndryshmet të cilat lehtësojnë punën për ata që duan diçka të shpejtë dhe cilësore. Pagesat mund të kryhen online përmes kartave të kreditit, të debitit, përmes PayPal etj. Qëllimi i Scards është të gjendet sa më pranë biznesit, duke ofruar mjete të përshtatshme për porositjen e materialeve të shtypura si dhe për të krijuar zgjidhjet më mira për të, theksoi, ndër të tjera, Drejtori Ekzekutiv i kompanisë, z. Abdullahu.

Në vijim, Betim Drenica, udhëheqës teknik i kompanisë dhe Etrit Zeneli, udhëheqësi i dizajnit, prezantuan më me detaje teknologjinë mbi të cilën është ndërtuar kjo platformë si dhe njëkohësisht folën mbi mjetet dhe funksionalitetet e saj. Përmes shfrytëzimit të teknologjive më të fundit si dhe softuerëve të ndërtuar nga vetë kompania, Scards do të arrijë të eliminojë kostot e larta si dhe do të bëjë të mundur porositjen në sasi të vogla, dy probleme kryesore këto veçanërisht për biznesin e vogël. Cilësia, çmimet konkurruese dhe koha e shkurtër e shërbimit do të jenë ndër elementet më tërheqëse për klientët.

Incoming search terms:

Posted in Pristina0 Comments

Kryeqyteti do të bëhet me kopsht zoologjik

Prishtinë, 3 qershor – Pesëmbëdhjetë hektarë, në afërsi të liqenit të Badovcit, janë ndarë për ndërtimin e një strehimoreje për shtazët, e që më vonë synon të shndërrohet në kopsht zoologjik.

Zyrtarë komunalë të Prishtinës, thonë se kjo strehimore do të ndërtohet në faza të ndryshme dhe me standarde të larta, e cila do të ofrojë siguri të plotë për kafshët që do të akomodohen aty, transmeton RTK.

Drejtori i Shërbimeve Publike, Agim Gashi tha se ky park do të jetë mjaft interesant dhe me perspektivë të mirë të zhvillimit të turizmit dhe të ekonomisë.

“Ky projekt do të zhvillohet në faza të ndryshme. Në fazën e parë do të akomodohen 12 arinj, në 3-4 hektarë, me ndërtim të standardeve më të larta, do të ruhet ambienti dhe nuk do të ketë ndërtime të tjera për destinime të tjera dhe do të ndërtohet në bazë të kritereve të lejuara, tani për tani nuk e ka statusin e kopshtit zoologjik, por synohet të arrihet atje, pra do të ndërtohet ne faza, faza”, shpjegon Gashi.

E qytetarët e mirëpresin këtë projekt, ndërsa preferojnë që të ketë shtazë të ndryshme.

Ndërtimin e kësaj strehimoreje e kanë mbështetur edhe partitë opozitare në kuvendin komunal. Ndërtimi i këtij kopshti do të bëhet me ndihmën e një fondacioni gjerman, i cili është zotuar se do ta mirëmbaj atë për 50 vitet e ardhshme.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina0 Comments

Prishtina kampione e re e Kosovës

Prishtina, pas 33 xhirove të zhvilluara edhe zyrtarisht u shpall kampione e Reiffeisen Superligës së Kosovës. Kjo është hera e gjahut që prishtina shpallet kampione pa pas luftës

prishtina

Ndeshja e fundit e Prishtinës me Vëllaznimin e Gjakovës përfundoi me rezultatin 4: 2.

Golin e parë për Prishtinën, nga penaltia, në minutën 19 e shënoi Azem Ahmeti,

Vetëm pesë minuta më pas, simpatizuesit e Prishtinës morën një dush të ftohtë kur në minutën 24 Vëllaznimi barazoi me një gol të mirë shënuar nga Agron Skeraj.

Por ankthi prishtinas nuk zgjati shumë. Brenda katër minutash, nga minuta 30 e ndeshjes deri në minutën 34 u shënuan edhe dy gola nga Prishtina. Shënues ishin Mentor Mazrrekaj (në minutën 30 ) dhe Astrit Fazliu (në minutën 34).

Po thuaj seri golash kishte edhe në pjesën e dytë të ndeshjes. Në fillim të saj dytë, në minutën 48, Liridon Latifi shënoi golin e katërt për Prishtinën.

Pas 30 minutash, në minutën 79 Fatih Karahoda shënoi golin e dytë për Vëllaznimin.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina0 Comments

Për bashkëpunim më të madh ndërmjet Delemontes dhe Prishtinës

Kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa tha të premten se bashkëpunimi në mes të mërgimtarëve tanë dhe autoriteteve të kantonit Jura të Zvicrës ka kontribuar pozitivisht në integrimin e tyre në jetën politike, kulturore dhe afariste. Mustafa këtë deklaratë e dha pas takimit me kryetarin e Delemontes, kryeqytetit të kantonit Jura, Pierre Kohler, dhe ministrin e planifikimit hapësinor, Philip Receveur, të cilët qëndruan për vizitë njëditore në Prishtinë.

Receveur dhe Kohler theksuan se Prishtina është qytet që karakterizohet nga numri i madh i të rinjve, që paraqet një potencial të mirë për zhvillimin e qytetit dhe Kosovës në përgjithësi. Ata përgëzuan kryetarin e Prishtinës për punën që ka bërë në përmirësimin dhe ndryshimin e pamjes së qytetit, të cilat, sipas tyre janë të dukshme nga koha kur ata e kanë vizituar qytetin para tre vjetëve.

Dy përfaqësuesit e Delemontes theksuan se një meritë të madhe për bashkëpunimin të mirë në mes Prishtinës dhe kryeqytetit të Juras e kanë qytetarët shqiptarë të cilët jetojnë dhe veprojnë në këtë kanton dhe në përgjithësi në Zvicër.

Mustafa, ndërkaq, vlerësoi se ka hapësirë për bashkëpunim në mes të dy kryeqyteteve në fusha të ndryshme, duke filluar nga ajo e ambientit, urbanizmit, energjetikës, zhvillimit të agrikulturës dhe projekteve të ndryshme të përbashkëta ekonomike.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina0 Comments

Bora e 1 prillit befasoi prishtinasit

Prishtinë, 1 prill – Pas disa ditëve të ngrohta e me diell dhe kur qytetarët e Prishtinës menduan se ia kanë hedhur dimrit të sivjetmë, mëngjesi i 1 prillit gdhiu me borë, madje me borë të dendur. Por, falë temperaturave relativisht të larta, ajo nuk qëndroi shumë nëpër rrugë, kulme e pemë të kryeqytetit.

Madje rreth orës 17 filluan të depërtojnë edhe rrezet e diellit, kurse bora ndaloi.   Sipas parashikimeve të meteorologëve, ky dimër në pranverë nuk do të zgjasë, pasi qysh nesër temperaturat maksimale të ditës do të ngrihen deri në 14 gradë Celsius, ndërsa nga e marta e tutje temperaturat e ditës do të jenë edhe më të larta, ndërmjet 18-20 gradë por me vranësia të kohëpaskohshme e mbase edhe reshje shiu (të enjten e të premten).

Incoming search terms:

Posted in Prishtina0 Comments

Galeria e Arteve e Kosovës // Ismet Jonuzi -Nga vija te forma-

Galeria e Arteve e Kosovës // Ismet Jonuzi -Nga vija te forma-

Prej:E premte, 17 Shkurt 2012 – 18:00

Deri:E shtune, 17 Mars 2012 – 18:00

Organizon Galeria e Arteve e Kosovës

Adresa: Agim Ramadani , Prishtinë

Përshkrimi

Me rastin e katër vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Galeria e Arteve të Kosovës ju fton të merrni pjesë në ceremoninë e përurimit të ekspozitës së titulluar “Nga vija te forma” e artistit Ismet Jonuzi, kuruar nga Eqrem Basha.

Hapja bëhet të Premten, më 17 shkurt 2012, në ora 18:00, në Galerinë e Arteve të Kosovës.

Ceremonia do të shoqërohet me koktej dhe muzikë nga Ethnically Plugged, grup i përbërë nga muzikantë të njohur kosovar. Muzika e tyre është e bazuar në përpunimin e këngëve tona popullore.

———————————————————————————————

On the occasion of the 4th anniversary of the independence of the Republic of Kosovo, The Kosova Art Gallery invites you to attend the opening ceremony of the exhibition “From line to structure” by artist Ismet Jonuzi, curated by Eqrem Basha.

The exhibition opens on Friday 17 February 2012, at 18:00, at The Kosova Art Gallery.

The ceremony will be followed by a cocktail and music by Ethnically Plugged, a group of well known Kosovar musicians. Their music is based on remaking the Kosovar traditional songs with different instruments.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina, Prishtine, Pristina0 Comments

OPEN CALL: PRISTINA – GRAPHIC / NOVEL./ SKETCHING W. G. SEBALD IN PRISTINA

OPEN CALL: PRISTINA – GRAPHIC / NOVEL./ SKETCHING W. G. SEBALD IN PRISTINA

Prej:E premte, 10 Shkurt 2012 – 9:00

Deri:E diel, 25 Mars 2012 – 17:00

Adresa: Prishtinë

Përshkrimi

* OPEN CALL: PRISTINA *

*

*GRAPHIC, NOVEL. *

*SKETCHING W. G. SEBALD IN PRISTINA*

*

On the occasion of the project *GRAPHIC, NOVEL. *Qendra Multimedia, Pristina, and Tirana Art Lab – Center for Contemporary Art, Tirana, are pleased to announce a *Call for Entries *to attend the upcoming graphic novel workshop in Pristina, Kosovo, from: *May 5 – May 11, 2012*.

The workshop is open to art students, graphic-novelists, comic artists, designers, illustrators, visuals artists and writers of all ages and backgrounds.

*

*Submission Deadline* for applications is: *March 25, 2012*

**

*

*THE SUCCESSFUL APPLICANTS WILL RECEIVE TRAVEL COSTS AND FREE BOARD AND LODGING IN PRISTINA.*

*ABOUT THE WORKSHOP*

In the last years graphic novels have attracted more and more attention both in the field of literature and the visual arts. Not only they open alternative perspectives onto the complexities of every day life. With their distinct use of two mediums – image and text – they also suggest how memories and recollections of the past can find new forms of expression despite their inherent blanks.

This interrelation between image and text lies at the core of the project *GRAPHIC, NOVEL*. Taking the works of W. G. Sebald as a point of departure, we would like to rethink the dynamics between the two mediums in the context of Pristina, eager to tackle what suggests itself as ‘grey areas’ in the memorization process by means of graphic and text. Also W. G. Sebald famously utilized in his work both image and text in order to find a momentary equilibrium between otherwise hazy or fragmented recollections, personal memories, and, at times, ineffable events. However, similar to the grid-like structure of a graphic novel, the merging of image and text in Sebald’s work produces an ‘excess of meaning’,which cannot be utterly resolved.

The workshop aims at thinking the potential of the literary and graphic elements of graphic novels further by drawing on the author’s ‘poet(h)ic of remembering’, but also by the direct encounter with and research into the environment the workshop is set in. The participants are invited to creatively delve into yet unprecedented graphic-novelist techniques, sketching what has been lost, what is to be retrieved, and how to conjoin the missing bits and contradictions of the local recent history. Being an initiative from Pristina and Tirana, the subject-matter from where to explore those techniques are the city and its (in-)visible histories. Therefore, additional to the seminars, the workshop will look closer at the matter and the surfaces of the city. Archival documents, found photographies, oral histories and walks through the city will form a central part of the research and of the elaboration of a new graphic novel by means of visual and literary expressions.

Throughout the workshop, the participants are invited to work on a on a chosen context presented to them in the city of Pristina. The results of the workshop will be shown in a group exhibition during the “Polip Literature Festival” held from *May 11, 2012* to *May 13, 2012*.

*GRAPHIC, NOVEL.* is organized by Qendra Multimedia and Tirana Art Lab – Center for contemporary Art and coordinated by Elisabeth Desta and Sonja Lau. The workshop is held by researcher Ute Friederich and graphic novelist Barbara Yelin.

A project in cooperation with the Goethe Institut.

*APPLICATION PROCESS*

*

To download the *Application Form *please visit* www.tiranaartlab.org <http://www.tiranaartlab.org/> *or see attached document.

*

All applications arriving prior to the due date, *March 25, 2012*, will be taken into consideration, assessed, and a selection of participants chosen. The result of the selection will be announced by *April 15, 2012*. All applicants will be informed of their approval or decline in written form. If you are interested in being a part of the workshop *GRAPHIC, NOVEL*. please send a completed application form (see attachment), an artist statement, an idea for a possible research you want to deal with in the workshop, a short biography, a selection of recent works (literary or visual), and a picture of the artist by no later than *March 25, 2012* (date of receipt) to: Please specify in your statement why you would like to participate in the workshop in Pristina, and if you have any prior experience in working in the region.

 

Submission can be made either online or by sending a CD-ROM / works on paper. Please respect the format JPG and a resolution of 300 dpi for visual/graphic works. Incomplete applications cannot be considered. Application on papers / CD-ROM cannot be returned to the sender.

 

——————————–

Elisabeth Desta

 

*Qendra Multimedia *

Rr. Xhelal Mitrovica p.n. Teatri Dodona

10000 Prishtina, Kosovo

 

Tel: +381 (0) 38 722 464

Mobil: +386 (0) 49290429

Fax: +381 38 222 793

 

elisabeth.desta@kulturmanager.net <mailto:elisabeth.desta@kulturmanager.net> info@qendra.org <mailto:info@qendra.org> | www.qendra.org <http://www.qendra.org/>

Incoming search terms:

Posted in Pristina0 Comments

Parkingu i UNMIK-ut zhvendoset nga qendra e Prishtinës

UNMIK-u është pajtuar që të largojë parkingun e automjeteve përballë Pallatit të Rinisë, për ta vendosur atë prapa objektit të ri të Qeverisë së Kosovës (ish-Pallati i Shtypit), shkruan Koha Ditore.

Pajtimi për largimin e parkingut nga lokacioni ku ishte, midis Pallatit të Rinisë dhe Objektit të EULEX-it, është arritur midis këtij misioni, Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, Komunës së Prishtinës si dhe Ministrisë se Administratës Publike. “Jemi pajtuar që hapësira përballë Pallatit të Rinisë, e shfrytëzuar nga UNMIK-u për parking  të largohet nga aty dhe të zhvendoset prapa ish-objektit Rilindja”, ka thënë në kushte anonimiteti një zyrtar i lartë në MAPH. Sipas tij, çështja e largimit të atij parkingu është diskutuar edhe me shefin i UNMIK-ut në Kosovë, Lamberto Zannier. “Në tetor të vitit të kaluar Ministria i Ambientit ka diskutuar me shefin e OKB-së në Kosovë, Zannier, i cili pati premtuar angazhimin e tij për largimin e parkingut, kurse menjëherë pas ka filluar përmbushja e procedurave administrative dhe teknike që ai parking të largohet”, ka pohuar ky burim i gazetës brenda MAPH. Sipas po këtij burimi, bashkëpunimi ndërinstitucional në lidhje me këtë çështje ka funksionuar tërësisht dhe aktivisht.

Para një viti autoritetet e kryeqytetit iu patën drejtuar me një letër UNMIK-ut me kërkesën që t’i largojë automjetet nga parkingu midis Bankës Qendrore dhe selisë së EULEX-it. Kjo hapësirë, në planet e Komunës së Prishtinës është paraparë të shfrytëzohet për ndërtimin e një parkingu nëntokësor, nga tri të tilla sa pritet të bëhen gjithandej kryeqytetit. Në letrën që ia ka kthyer asokohe UNMIK-u Komunës së Prishtinës, nuk pati shprehur gatishmëri për largim të parkingut.

“E kemi parasysh kërkesën tuaj dhe nevojën që ajo hapësirë të shfrytëzohet për nevojat e planeve tuaja, por aktualisht nuk janë pjekur kushtet që të largohemi nga ajo hapësirë. Rikujtojmë që misioni i UNMIK-ut vepron në bazë të Rezolutës së OKB-së 1244 dhe se institucionet vendore kanë obligim të afrojnë gjithë ndihmën e nevojshme këtij misioni”, thuhej në letrën e UNMIK-ut.

Gazeta ka provuar të vërë kontakt me përgjegjësit e UNMIK-ut për të mësuar më shumë në lidhje me pohimet në MAPH, por ishte e pamundur. Në letrën që zyrtarët e kryeqytetit ia kishin dërguar UNMIK-ut patën shfaqur gatishmërinë të gjejnë hapësirë tjetër në Prishtinë.

Të dielën, ndërkaq, autoritetet e kryeqytetit largimin e parkingut të UNMIK-ut e kanë vlerësuar si sukses të veçantë.

“Ajo hapësirë do të dedikohet për parking nëntokësor, e mbi të do të krijohet një park i gjelbëruar” ka thënë Muhamet Gashi, zëdhënës i Komunës së Prishtinës.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina, Prishtine0 Comments

Në Prishtine kërkojnë tokë 70 institucione qendrore

Rreth 70 kërkesa kanë adresuar institucionet e nivelit qendror në Komunën e Prishtinës, që kjo e fundit të ndajë parcela për to si dhe në disa raste të verifikojë pronësinë dhe ligjshmërinë e pronës, shkruan Koha Ditore.

Në listën e institucioneve që presin tokë nga Prishtina, prin Qeveria e Kosovës me gjithsej  23 kërkesa, pastaj radhitet Agjencia Kosovare e Pronës me 15 kërkesa, Këshilli Gjyqësor me 11 kërkesa, Agjencia Kosovare e Privatizimit me 3 kërkesa, Agjencia Kadastrale me 2 kërkesa, Instituti Sizmologjik me 1 kërkesë, Bashkësia Islame me 6 kërkesa, Agjencia Kundër Korrupsionit me 1 kërkesë si dhe ndërmarrjet e nivelit qendror (KEK-u, PTK-ja)  me 7 kërkesa.

Këto të dhëna janë siguruar nga raporti vjetor i Komunës së Prishtinës, i cili i referohet periudhës dymbëdhjetëmujore të vitit të kaluar.

“Këto kërkesa kanë qenë për ofrimin e provave dhe dokumentacion, si dhe ofrimin e lokacioneve për ndërtimin e objekteve me interes të përgjithshëm publik”, thuhet në këtë raport. Sipas po këtij dokumenti, Komuna e Prishtinës ka arritur t’i zgjedhë kërkesat e parashtruara në lëmin e drejtësisë, atë të arsimit, si dhe të kategorive sociale të cilat kërkesa në komuna janë parashtruar nga MPMS-së. “Komuna e Prishtinës ka ndarë lokacionin në rreth 5 hektarë tokë në zonën e quajtur ‘Prishtina e re’ për ndërtimin e Pallatit të Drejtësisë, Shtëpisë Presidenciale, si dhe të disa rezidencave të tjera institucionale. Ndërsa më herët ngjashëm është vepruar edhe me Universitetin e Prishtinës”, thuhet në raportin e komunës, teksa thuhet më lehtë zgjidhen kërkesat nga MASHT-i, ngase ndarja e pronës ka të bëjnë për ndërtimin e shkollave në zonat e kryeqytetit. “Në këto raste llogaritet domosdoshmëria e ndërtimit të shkollave si dhe hapësira, e cila mund të jetë anësore”, thuhet më tej në raportin e Komunës së Prishtinës. Ndryshe të martën në komunë kanë thënë se ky institucion po e ka të pamundur t’u përgjigjet pozitivisht të gjitha kërkesave për ndarje pronash. “Pothuajse të gjitha kërkesat të cilat vijnë për ndarje pronash në Prishtinë nga ana e institucioneve të nivelit qendror kërkojnë që zona të jetë diku qendra e Prishtinës, hapësirë kjo e cila është mbingarkuar dhe nuk ka lokacion të përshtatshëm, i cili mund të ndahet për ndërtime objektesh tjera institucionale”, ka thënë Muhamet Gashi, zëdhënës i Komunës së Prishtinës. Sipas tij, ka raste kur komuna nxjerr vendim për ndarje të lokacionit, ndërsa institucioni i cili ka parashtruar kërkesën nuk ndahet i kënaqur me lokacionin e ndarë. “Kemi raste kur komuna ka ndarë lokacion, madje edhe në qendër siç është rasti me Bashkësinë Islame të Kosovës, e cila ka shfaqur pakënaqësi me vendimin e komunës”, ka potencuar Gashi. Nga ana tjetër kreu i Prishtinës, Isa Mustafa, gjatë një interviste të dhënë për “Koha Ditore” në fillim të këtij viti, kërkesat që vijnë nga institucionet qendrore në adresë të komunës i ka parë si dëshmi se nga niveli qendror Prishtina do të duhet të kishte një tretman më të veçantë në krahasim me komunat e tjera në vend.

“Prishtina është kryeqytet, këtu janë të gjitha institucionet, ato vazhdimisht kërkojnë parcela toke, vendparkingje dhe shërbime tjera komunale, ndërsa kur është fjala te dhënia e një granti shtesë financiar për kryeqytetin, ato marrin qëndrim kundër”, ka thënë Mustafa. Ky i fundit e pati quajtur paradoksale që Prishtina të krahasohet me komunën e Parteshit.

“Prishtina aktualisht nga niveli qendror nuk trajtohet për asnjë dimension ndryshe nga komunat tjera me të vogla të vendit, ndërsa Prishtina duhet të mendojë dhe të angazhohet për ndarje tokash për këto institucione. Aktualisht në qendër të qytetit është e pamundur të gjendet ndonjë lokacion i përshtatshëm që do të mund t’i dedikohet ndonjë institucioni, atje ku komuna ka hapësirë është zona e quajtur Prishtina e re, si dhe zona ekonomike”, ka potencuar mes tjerash Mustafa.

Gazeta nuk ka arritur të martën të sigurojë qëndrim të Qeverisë së Kosovës në lidhje me këto çështje. Por, në një prononcim të mëhershëm për gazetën kreu i MPB-së, Bajram Rexhepi, pati kërkuar nga Komuna e Prishtinës që të jetë më azhure ndaj kërkesave që parashtrojnë institucionet e nivelit qendror.

“Kemi parashtruar disa herë radhazi kërkesa në Komunë të Prishtinës, por për shkaqe të tyre jemi vonuar në nisjen dhe finalizimin e Qendrës së Regjistrimit të Automjeteve në Prishtinë dhe do të duhet që për një dokument të mbesin gjerat pezull”, pati thënë Rexhepi.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina, Prishtine0 Comments

Prishtina, Sheshi “Nënë Tereze” në terr

Pak para orës 19, Sheshi “Nëna Tereze” në Prishtinë ishte pa asnjë ndriçim publik. Askush nga shëtitësit e mbrëmjes nuk e diti pse shëtitorja e vetme për kryeqytetasit e vendit, por dhe për vizitorë të tjerë nga vendi e bota, mbeti në terr në këtë kohë. Nuk u dha asnjë shpjegim zyrtar, as nga KEK dhe as nga komuna e Prishtinës pse ndodhi kështu. Ndoshta këta zyrtarë mendojnë se për shëtitore mjaftojnë dritat që vijnë nga vitrinat e dyqaneve dhe lokaleve të tjera në të dy anët e shëtitores. Ose mendojnë se të dielën në mbrëmje nuk ka nevojë për ndriçim, madje as në sheshin më të frekuentuar të kryeqytetit!

Cilado që të jetë arsyeja, kryesheshit  nuk i ka hije terri.

Incoming search terms:

Posted in Prishtina, Prishtine0 Comments

Page 1 of 41234

Rent A Car Prishtina

rent a car prishtina

Prishtina Kamera Live